Zaczynamy?

Najwięcej głosów z którymi się spotkałem pisząc i rozmawiając w rozmaitych miejscach o Pstrykando brzmiało: ale o co ci chodzi? Ciężko mi będzie tłumaczyć posługując się przykładami teoretycznymi, więc zamiast tego lepiej zabrać się do roboty pokazując trok po kroku jak ma wyglądać system zręcznościowo-planszowy.



Zaczynamy od wizyty w sklepie z artykułami szkolnymi i tam zaopatrujemy się w dwa opakowania modeliny szkolnej, sześć kolorów w sześciu cegiełkach to koszt 10 złotych. Każdy gracz powinien zakupić masę dla siebie, gdyż przy starciach wieloosobowych ilość potworów rośnie. Następnie w ciszy naszego schronienia, gdzie będziemy urządzać sobie rozgrywki w Pstrykando zabieramy się za lepienie pierwszego Zestawu Podstawowego.
Modelinę w kolorze białym mieszamy z z czarną (te dwa kolory wejdą najpóźniej, przedmioty i bestie z rodziny Demonicznych i Anielskich są najpotężniejszymi z występujących w grze) otrzymując dość znacznej wielkości szarą bryłkę. Szary kolor przedstawia najbardziej rozpowszechnione w Krainie ciało (w przypadku potworów) i stal (w przypadku naszych herosów). Inne kolory w pudełku będą przedstawiały elementy czterech żywiołów, na które przyjdzie czas w przyszłości. Nieużywaną modelinę chowamy w bezpiecznym miejscu, na szczęście nie psuje się ona zbyt szybko.
Naszą szarą masę ugniatamy intensywnie przez kilka minut, wzmacniając mięśnie dłoni i poszczególnych palców, przekładając ją od czasu do czasu do drugiej dłoni by trening przebiegał symetrycznie. Kiedy kolory zostaną dokładnie wymieszane, a masa zyska konsystencję plasteliny, bierzemy się za lepienie.

UWAGA! ELEMENTY PRZEZ WAS WYKONANE NIE BĘDĄ MIAŁY MATEMATYCZNEJ LABORATORYJNEJ DOKŁADNOŚCI  ALE POSTARAJCIE SIĘ BY PŁASKIE ŚCIANKI BYŁY RÓWNE I LEŻAŁY DOBRZE NA SOBIE< NIEDBALE WYKONANE ELEMENTY BĘDĄ ŁATWIEJ SIĘ PRZEWRACAŁY, A CO TO ZA PRZYJEMNOŚĆ MASAKROWAĆ NIEPEŁNOSPRAWNE GOBLINY? 

Pierwszym elementem będzie kostka wzorcowa: wszystkie użyte przez nas klocki muszą być symetryczne względem siebie inaczej balans reguł i trudności starć będzie pozbawiony sensu. Lepimy kostkę sześcienną o długości krawędzi 1,5 cm, zmieniając ilość użytego materiału by jak najbardziej jedna z jej ścian zmieściła się na kwadracie narysowanym na 9 kratkach w na kartce z zeszytu z matematyki: dokładnie wymierzyć musimy tylko ten jeden element, reszta klocków będzie lepiona pod niego. Jeśli lepimy zestaw na kilka osób, musicie zwrócić uwagę na to, żeby wasze kostki wzorcowe były do siebie zbliżone pod względem wielkości, pamiętajcie: ideał to kość o krawędzi 15 mm!
Kiedy mamy już gotową kość zwaną później Wzorcówką, bierzemy się za kolejne elementy:
UWAGA! Zestaw który lepimy jest zestawem dla wojownika, zestawy dla innych profesji będą różniły się nieznacznie od niego!
10 walców: lepimy dziesięć kostek identycznych z wzorcową, a następnie toczymy je by zmienić je w walce o wysokości 15 mm czyli porównujemy ją z wzorcówką,
10 stożków: lepimy pięć kolejnych walców, ale przecinamy je nitką w połowie, a następnie walcując zmieniamy je w stożki o podstawie identycznej z walcami i wysokością identyczną z wzorcówką (czyli nasze 1,5 cm),
10 kulek: lepimy 10 kostek identycznych z wzorcową a następnie kręcimy nimi w dłoniach by przybrały kształt sferyczny,
10 półkul: lepimy kolejne 5 kulek identycznych z wcześniejszymi i za pomocą nitki przecinamy je w połowie, otrzymując kopuły.

Wojownik lepi dodatkowe 5 kości wielkości wzorcówki.
Mag lepi 1 kość wielkości wzorcówki, dodatkową kulkę do czarowania (może zrobić ją z dowolnych kolorów, najlepiej by używał swoich ulubionych barw) wielkości wzorcówki, oraz 5 kulek o połowę mniejszych (kostkę wielkości wzorca dzieli na pół i formuje w kulę).
Złodziej lepi dodatkowe dwie kości wielkości wzorcówki oraz 10 kostek wielkości połowy wzoru: 5 kostek wielkości wzorcowej dzieli na połowy i z nich modeluje kolejne sześciany.


Tyle na początek, elementów starczy aż do całkiem pokaźnej bitwy z Władcą Goblinów, mi cały proces lepienia zajął niecałe 45 minut. Teraz nasze klocki bardzo delikatnie wkładamy do garnka z zimną wodą i podgrzewamy doprowadzając do wrzenia by pogotować je przez ok. 30 minut.
Po tym czasie odstawiamy do wystygnięcia i gratulujemy sobie wykonania Zestawu Podstawowego klocków do Pstrykanda!

Sesja zdjęciowa z mojego lepienia za jakiś czas kiedy wywołam fotografie.
Powodzenia!

1 komentarz:

  1. Modelina potrzebuje 120 stopni i 15-20 miniut by dobrze stwardniec. Dlatego tez lepiej jest wygrzac w piecu/piekarniku niz gotowac. Pieczona staje sie twardsza i nie traci koloru.
    Piecz w zaroodpornym naczyniu, wystawiona na bezposrednie dzialanie temperatury dostaje "łusek". Swego czasu kupilem za okolo 200 pln mini piekarnik. Warto dla zdrowia bo modelina to jednak chemiczny syf i lepiej miec do niej osobny garnek czy piekarnik. Sprawdza sie tez prodiz ale ciezko ustalic dobra temperature.
    Kup tez termometr do pieczenia, koszt kilkunastu pln w wiekszych sklepach jest do trafienia. Walcz dzielnie i pokaz fotki...

    OdpowiedzUsuń