Konflikt żywiołów

Dziś słów kilka na temat sił i energii występujących w Elementalionie. Są one oparte na bardzo lubianej przeze mnie koncepcji żywiołów budujących rzeczywistość.




Na początku definicja z wiki:

Żywioły, elementy, pierwiastki – redukcjonistyczna koncepcja filozoficzna, według której świat materialny (wszechświat) składa się z kilku podstawowych pierwiastków. Różne proporcje w jakich występują one w różnych obiektach i substancjach ma odpowiadać za złożoność świata materialnego, a sposoby, w jaki reagują one ze sobą, mają wyjaśniać przemiany w tym świecie. Teorie elementów były popularne w wielu starożytnych kulturach.
  • W helleńskiej wyróżniano cztery żywioły: powietrze, ogień, wodę i ziemię. Z czasem zaczęto do nich dodawać tzw. piąty żywioł (kwintesencja) – nieobecny na Ziemi eter, z którego zbudowane miały być ciała niebieskie oraz sfera gwiazd stałych w antycznej kosmologii do żywiołów dodano także metal.
  • Chińczycy już w II tysiącleciu p.n.e. wyróżniali pięć żywiołów: wodę, ogień, drewno, metal i ziemię. Chiński podział przyjął się w innych kulturach Dalekiego Wschodu.
  • Japończycy także uznają pięć żywiołów, ale są to: powietrze (żywioł powietrza - Fuuton [フウトン] , ogień (żywioł ognia - Katon [カトン], woda (żywioł wody - Suiton [スイトン], ziemia (żywioł ziemi - Doton [ドトン] i piorun (żywioł piorunu - Raiton [ライトン] . W Japonii nie przyjęły się żywioły z Chin.
W Elementalionie mamy połączenie żywiołu z kolorem, kształtem oraz dziedziną na którą wpływa, można łatwo zauważyć wpływy wymienionych wyżej kultur na mechanikę gry...

Ogień: kolor: czerwony, kształt: romb, dziedzina: siła;
Woda: kolor: niebieski, kształt: okrąg, dziedzina: inteligencja;
Ziemia: kolor: zielony, kształt: sześciokąt (kształt komórki), dziedzina: wytrzymałość;
Powietrze: kolor: żółty, kształt: trójkąt (odwrócony -równowaga), dziedzina: zręczność;

Metal: kolor: szary, kształt: pięciokąt, dziedzina: obrona/obrażenia;
Światło: kolor: biały, kształt: ??? (jak na razie jeszcze nie wiemy jaki kształt powinny mieć żetony białe, może ktoś ma jakiś pomysł?), dziedzina: doświadczenie.

Żywioły są w ciągłym ruchu: dopełniają się i walczą pomiędzy sobą. Ich stosunki można pokazać na następującej grafice:


Żywioły mogą być w konflikcie, wtedy mówimy o nich jako o przeciwstawnych: ogień i woda oraz ziemia i powietrze, oraz mogą się uzupełniać: wtedy nazywamy je równoległymi: woda i ogień w stosunku do ziemi lub powietrza itd.

Dwa dodatkowe żywioły zachowują się trochę inaczej: stal jest żywiołem równoległym do wszystkich innych, światło natomiast przeciwstawnym: ten podział przyda nam się w momencie kiedy zaczniemy prowadzić starcia z wrogami wyznającymi lub wzmocnionymi przez rozmaite żywioły. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz