Arena 2

Kiedy już poszczególne elementy wyschną, w zależności od rodzaju użytego kleju może to trwać od 20 do ok. 300 minut, możemy przy użyciu średnioziarnistego papieru ściernego wyrównać powierzchnie. Uwaga: produkuje się przy tym wielkie ilości pyłu, radzę robić to na zewnątrz lub np. w piwnicy. Wypieszczone elementy będziemy znów wycinać...

 
Wcześniejsze kroki w poprzednim poście....


Jako pierwsze dodamy wycięcia na największych elementach (9 na 70 cm i dwóch 9 na 35 cm), będą to wycięcia na tak zwaną "zakładkę", Dłuższy element otrzyma cięcia po obu bokach, krótsze tylko jedno. Za pomocą ołówka od krawędzi odkładamy grubość elementu (ok 2 cm, musicie przyłożyć i odrysować), druga długość będzie wycinana, odmierzamy połowę wysokości (czyli 4,5 cm) i wycinamy. Otrzymujemy elementy jak na zdjęciach:


Taka zakładka, zwana też "jaskółką" była używana kiedyś do budowy domów bez użycia gwoździ,  teraz na próbę złożymy nasze elementy i sprawdzimy czy nie trzeba poszerzyć lub przedłużyć cięć...



Mamy już gotowy główny szkielet Areny i jednocześnie część zewnętrzną...
Kolejne elementy 6 i 3 cm musimy przyciąć pod kątem 45 stopni poziomo, tak by mogły się złączyć, będąc przyklejone wewnątrz szkieletu.
Zewnętrzna końce tych elementów przycinamy pod kątem 45 stopni pionowo, by stworzyły miejsce do wybijania kostek i kulek. Kąt który chcemy osiągnąć możemy łatwo narysować łącząc przeciwległe kąty kwadratu (o boku równym wysokości elementu ;)). 


Tak oto otrzymujemy trzy ściany Areny, każdą z trzema poziomami.


Teraz możemy w spokoju pozostawić wszystko do wyschnięcia, by później dokładnie wszystko przeciągnąć raz jeszcze papierem ściernym.



W ten oto sposób zbudowaliśmy naszą pierwszą Arenę: na zdjęciu widzimy to co będziemy podziwiać podczas strzałów: widok na wrogów (walce), ich broń (stożki) oraz pancerze (półkule).

2 komentarze:

  1. Osobiście zamiast klejenia takiej ilości kartonu wolałbym zrobić to z drewna(możliwe, że wyszłoby to wtedy nawet nieco taniej), ale ogólnie wielki + za bardzo fajną arenę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zastanawiałem się nad wykonaniem drewnianej Areny, jednak wygrała wersja do wykonania prostszymi, bardziej domowymi metodami. Karton jest łatwiejszy do pocięcia niż drewno i mimo tego iż "papierowa" wersja jest bardziej pracochłonna to ją zamieściłem jako pierwszą. Oczywiście schematy dla drewnianej budowli też pewnie się pojawią.

    OdpowiedzUsuń