Zasady

Czas zabrać się za najbardziej podstawowe reguły Pstrykanda. Są one w dość pierwotnej formie, cały czas ulegają kształtowaniu się i swoistej krystalizacji przechodząc z formy pomysłów i myśli na rzeczywisty i obowiązujący nas tekst.

Przygotowanie do gry: 

1. Uzupełnioną kartę postaci z informacjami o herosie układamy tak by nie przeszkadzała nam w grze, mając do niej jednocześnie łatwy dostęp. Jeśli nasza postać posiada aktywny ekwipunek, jego karty kładziemy na odpowiednich, opisanych polach. Wszystkie klocki używane przez gracza kładziemy na karcie postaci. 

2. Wydrukowany scenariusz zawiera zestaw kart używanych w danej przygodzie: wycinamy je i postępujemy zgodnie z zaleceniami scenariusza (zwykle karty dodajemy do Talii Skarbów, możliwe są jednak inne talie używane w danym scenariuszu: talie wydarzeń lub specjalnych efektów).

3. Pole Bitwy: to specjalna przestrzeń na którym będą toczyły się starcia i wyzwania. Należny przygotować płaską, poziomą przestrzeń o minimalnej powierzchni nie mniejszej niż 1m2 (kwadratowy) czyli pole metr na metr. Może być to blat stołu, podłoga czy cokolwiek gdzie można rozłożyć elementy gry i (na późniejszym etapie) planszę. To jaką powierzchnię wybierzecie na Pole Bitwy definiuje przyjemność i satysfakcje z gry.

4. Scenografia: w niektórych scenariuszach używa się innych elementów niż te z podstawowego zestawu Pstrykando, w tym etapie ustawiamy je zgodnie z zaleceniami scenariusza.

5. Rozpoczęcie przygody: postępujemy zgodnie z zaleceniami rozgrywanego scenariusza, zwykle jest to rozpoczęcie pierwszej bitwy.


Bitwa:

0. Inicjatywa: polega na porównaniu Refleksu postaci z refleksem Planszy i ułożeniu Kart inicjatywy na torze przedstawiającym kolejność działań w rundzie. Jeśli wysokość Refleksu jest taka sama, kolejność jest następująca: złodziej - plansza -wojownik- mag.

1. Atak: w zależności od inicjatywy następują ataki:
I Postaci: w zależności od profesji wykonują one swoje ataki tak długo, aż na planszy pozostana pionowo ustawione walce,
II Plansza:
A) za każdy ustawiony pionowo, szary stożek, bohaterowie otrzymują jedną ranę, którą dowolnie rozdzielaja pomiędzy siebie,
B) jeśli plansza wykonuje jakieś ataki specjalne zostaje wylosowana karta i zastosowana w grze,
Poszczególne ataki zostają wykonywane w kolejności zgodnej z kartami inicjatywy tak długo, aż jedna ze stron, gracze lub Plansza zostanie pokonana.

Proste?
Wydaje się, że tak.

Wam też?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz